Jakie jest najlepsze wykończenie podłogi do ogrzewania podłogowego?

Aby ogrzewanie podłogowe dobrze spełniało swoją funkcję, do wykończenia podłogi powinniśmy wybrać materiał, który bardzo dobrze przewodzi ciepło i nie ulega uszkodzeniu pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki temu temperatura wytworzona przez instalację szybko przeniesie się do pomieszczenia.

adobestock_291664575.jpeg

Jednym z najpopularniejszych wyborów są płytki ceramiczne lub kamienne. Jest to praktyczne rozwiązanie do przedpokoju, kuchni czy łazienki.

W innych pomieszczeniach możemy zastosować:

  • Panele – po sprawdzeniu, czy producent dopuszcza ich położenie na ogrzewanie podłogowe.

  • Wykładziny i dywany – po upewnieniu się z jakiego materiału są zrobione, a tym samym, czy nie będą za bardzo izolowały ciepła płynącego z ogrzewania. Wyjątek stanowią wykładziny i dywany zrobione z tworzyw sztucznych (np. polipropylenu). Ich niewielka grubość dobrze przewodzi ciepło, a dodatkowo są  elastyczne i odporne na zmiany temperatury.

adobestock_592421455.jpeg
  • Drewno – materiał ten słabo przewodzi ciepło i dość szybko niszczy się pod jego wpływem. Są od tej reguły jednak wyjątki: gdy jest zastosowana odpowiednia moc ogrzewania, została położona dobra izolacja cieplna, ogrzewanie podłogowe jest tylko dodatkowym źródłem ogrzewania lub są wyraźne wskazania producenta do takiego przeznaczenia, a samo drewno posiada niski współczynnik skurczu (m.in. teak, merbau, iroko, jatoba, dąb i klon).

Czytaj także

adobestock_116014112.jpeg

Dwie podstawowe techniki wykonywania podłogówki

Poznaj zalety i wady wykonania suchego i mokrego.

Przeczytaj
x

Formularz kontaktowy

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
AFRISO