Różnic pomiędzy podłogówką a grzejnikami jest wiele. Pierwszą z nich jest miejsce oraz sposób montażu.

adobestock_670669909.jpeg

Grzejniki

Najlepszym miejscem na montaż grzejników jest przestrzeń pod oknem. Jest to związane z oddawaniem ciepła do pomieszczenia głównie przez konwekcję, czyli wymuszony ruch powietrza. Chłodne powietrze jest zaciągane przez zawieszony na wysokości kilkudziesięciu centymetrów nad podłogą grzejnik. Ciepłe powietrze wydobywające się z niego od razu unosi się ku górze, a następnie przepływa wzdłuż sufitu i ścian ku dołowi. Tym samym najwyższa temperatura jest w górnych częściach pomieszczenia, natomiast przy stopach powietrze jest często niedogrzane. Najcieplej jest w bezpośrednim otoczeniu grzejnika, a chłodniej w miarę oddalania się od niego.

adobestock_89832197.jpeg

Ogrzewanie podłogowe

W podłogówce, gdzie grzejnikiem jest praktycznie cała podłoga, występuje równomierny rozkład temperatur wewnątrz pomieszczenia. Ciepło cały czas oddziałuje na nasze stopy, a nie na górne partie ciała i głowę. Uzyskujemy tym samym idealny pionowy rozkład temperatur.

Te różnice w cyrkulacji powietrza mają wpływ zarówno na utrzymanie czystości (grzejniki są siedliskiem kurzu i roztoczy rozsiewanych po całym pomieszczeniu), ale także na odczuwanie komfortu cieplnego przez domowników, a nawet na oszczędności. Temperatura odczuwalna w pomieszczeniu z podłogówką jest taka sama jak w pomieszczeniu z grzejnikami, mimo ustawionej niższej temperatury na zasilaniu.

fota_1570x450_rozklad_temperatur_obszar-roboczy-1.webp

Film poradnikowy: Co lepsze?! Podłogówka czy grzejniki?

Czytaj także

wylewka_480x445_obszar-roboczy-1.webp

Jakie jest najlepsze wykończenie podłogi do ogrzewania podłogowego?

Co wybrać; płytki, panele? A może po prostu dywan?

Przeczytaj
x

Formularz kontaktowy

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
AFRISO