W jakich częściach domu nie powinno montować się ogrzewania podłogowego ?

Ogrzewanie podłogowe jest takim rodzajem instalacji, który można zamontować praktycznie w każdym miejscu naszego domu. Istnieją jednak wyjątki, gdzie umiejscowienie podłogówki jest niewłaściwe lub co najmniej dyskusyjne. Lokalizacje, w których nie zaleca się montowania ogrzewania podłogowego:

1. Stałe zabudowy meblowe

Stałe zabudowy meblowea w szczególności takie, które blokują swobodny przepływ powietrza przy posadzce. Mowa tutaj np. o szafach wnękowych czy zabudowie kuchennej. W takich miejscach utrudnione jest przekazywanie ciepła do ogrzewanego pomieszczenia.

2. Spiżarka/schowek na żywność

Słowem - wszystkie miejsca, gdzie przechowywana jest świeża żywność. W takich lokalizacjach wpływ ciepła wytwarzanego z podłogi może po prostu powodować szybsze psucie się produktów spożywczych.

3. Brodziki prysznicowe i zabudowane wanny

W części łazienek, gdzie planowane są przybory sanitarne, takie jak np.: brodziki prysznicowe czy zabudowane wanny, nie zaleca jest montaż podłogówki. Jest to związane po pierwsze z ograniczoną efektywnością takiego ogrzewania, ale także z szybszym osuszaniem się syfonów i wydobywaniem się z nich nieprzyjemnego zapachu do ogrzewanego pomieszczenia.

4. Garaże

W przypadku garaży sprawa jest dyskusyjna. W okresie zimowym śnieg/lód z solą drogową spływa z samochodu na ciepłą posadzkę, po czym zaczyna parować. Wilgotne powietrze może się skondensować na samochodzie przyspieszając potencjalny proces korozji jego elementów. Choć żadne badania tego nie potwierdzają, istnieje takie niebezpieczeństwo. Choć system ogrzewania podłogowego może zostać zamontowany teoretycznie w każdym pomieszczeniu to podczas planowania podłogówki warto pamiętać o kilku wspomnianych lokalizacjach, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w trakcie późniejszego użytkowania.

Czytaj także

adobestock_238326233.jpeg

Jakiej wentylacji potrzebuję w mieszkaniu z ogrzewaniem podłogowym?

Rekuperacja, wentylacja mechaniczna? A może wystarczy otworzyć okno?

Przeczytaj
x

Formularz kontaktowy

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
AFRISO