Każda poprawnie wykonana instalacja ogrzewania podłogowego, musi być wyposażona w 2 rodzaje izolacji. Są to: izolacja przeciwwilgociowa oraz cieplna (nazywana również termiczną).

Izolacja przeciwwilgociowa

Izolację przeciwwilgociową układa się między izolacją cieplną, a wylewką betonową (jastrychem). Tworzy ona ochronę przed przenikaniem wilgoci z wylewki do izolacji termicznej. Zabezpieczeniem jest zazwyczaj folia aluminiowa lub polietylenowa wyposażona bardzo często w nadrukowaną kratkę, która ułatwia montaż pętli grzewczych. Jeżeli mamy do czynienia z podłogą w domu bez podpiwniczenia wymagana jest dodatkowa izolacja przeciwwilgociowa. Możemy ją zrobić z folii polietylenowej, papy podkładowej lub masy bitumicznej.

Izolacja termiczna

Izolację termiczną montujemy między stropem i wylewką, aby wytworzone ciepło skierować przede wszystkim do ogrzewanego pomieszczenia, ograniczając jednocześnie jego przepływ do gruntu czy konstrukcji budynku.

Grubość izolacji waha się od kilku do kilkunastu centymetrów i zależy od położenia ogrzewanego pomieszczenia (podłoga na gruncie, strop nad ogrzewanym lub nieogrzewanym pomieszczeniem). Izolacją cieplną może być styropian, polistyren ekstrudowany, poliuretan czy wełna mineralna. Co ważne - muszą być przeznaczone do zastosowań podłogowych tj. charakteryzować się wysoką odpornością na obciążenia.

Zastosowanie obu typów izolacji jest bardzo ważne w przy wykonaniu kompletnego systemu podłogówki. Gwarantują suchą i ciepłą posadzkę oraz niezawodne funkcjonowanie ogrzewania podłogowego przez wiele lat.

Czytaj także

ze.png

Jakie są przyczyny, skutki i metody zapobiegania powstawania powietrza w podłogówce?

Aby instalacja podłogowa funkcjonowała bez zakłóceń przez wiele lat, musi być pozbawiona powietrza. Powietrze może pojawić się w układzie grzewczym na etapie wykonawczym lub podczas późniejszej eksploatacji.

Przeczytaj
x

Formularz kontaktowy

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
AFRISO